logo Budapeszt

Rozrywki


Baseny i kąpieliska

Coś dla gejów

Cyrki

Kasyna

Kawiarnie internetowe

Kina

Muzyka ludowa

Muzyka poważna

Nocne kluby


Oceanarium

Dojazd

Plan obiektu


Planetaria

Sklepy i centra handlowe

Sport i rekreacja

Teatry

Tylko dla dorosłych

Wesołe miasteczko

Zoo


Strona główna

Oceanarium - Tropicarium oddano do użytku w Budapeszcie w 2000r. W chwili obecnej jest to największy kompleks tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej - jego powierzchnia wynosi blisko 3000 m2, a samo miejsce, ze względu na niezwykłą różnorodność prezentowanych gatunków, stanowi prawdziwą atrakcję dla wszystkich odwiedzających stolicę Węgier. Tropicarium wybudowano w rekordowym tempie zaledwie 6 miesięcy. Składa się na nie osiem dużych hal, które podzielono tematycznie, by jak najlepiej zaprezentować odwiedzającym florę i faunę prawdziwych tropików.

Według pomysłodawców tego przedsięwzięcia, budowa oceanarium miała służyć przybliżeniu człowieka do dzikiej i egzotycznej natury, z którą do tej pory stykał się wyłącznie na filmach. Latające swobodnie ponad głowami rajskie ptaki, odpoczywające na brzegach basenów aligatory, skaczące po lianach małpy oraz pochowane wśród bujnej zieleni i przepięknych tropikalnych kwiatów skrzekliwe papugi mają za cel uzmysłowić gościom, jak wielkie jest bogactwo flory i fauny lasów deszczowych oraz że warto podejmować działania na rzecz ich ochrony.

Budapeszteńskie tropicarium różni się od innych europejskich obiektów tego rodzaju tym, że prezentuje również krajowe gatunki ryb w basenach do złudzenia przypominających ich naturalne warunki życia, panujące w wodach śródlądowych. Niewiele osób, nawet zapalonych wędkarzy, ma możliwość obserwować ryby słodkowodne w ich naturalnym środowisku, stąd jest to naprawdę duża atrakcja.

Inną ważną częścią ekspozycji jest sala rekonstruująca życie w prawdziwym lesie tropikalnym. Gasnące światło naśladuje upływanie kolejnych dni i nocy, wysoka temperatura i wilgotność do złudzenia przypominają warunki naturalne, a co kwadrans wszyscy odwiedzający mają możliwość znaleźć się w samym centrum łagodnej burzy i samemu przekonać się, dlaczego tego rodzaju dżunglę nazywa się właśnie lasem deszczowym... Oczywiście proszę się nie obawiać o możliwość zmoknięcia - wszystko przygotowano tak, by nie stała się nam żadna krzywda.

Jednak najciekawszą część wystawy stanowią akwaria słonowodne, ukazujące niezwykłe piękno bajecznie kolorowej rafy koralowej i głębin oceanicznych. Szczególne wrażenie czyni długi szklany tunel przechodzący pod czterometrowej głębokości basenem zamieszkałym przez rekiny - można tam spędzić godziny patrząc na przepływające nad naszymi głowami wielkie morskie drapieżniki i tysiące drobnych ryb. Rekiny regularnie karmione są przez specjalnie wyszkolonych nurków, ale zdarza się, że w przerwach między posiłkami lubią zahaczyć ząbkiem o jedną z mniejszych dotrzymujących im towarzystwa rybek, co jest naprawdę niezwykłym spektaklem siły, zwinności i szybkości.

W mniejszych akwariach ukazano piękno rafy koralowej i zamieszkujących ją gatunków mniejszych i większych ryb. Jeden ze zbiorników zamieszkuje nawet mierząca 1,5m długości śmiertelnie niebezpieczna murena, ale większość czasu spędza tak dobrze ukryta w zakamarkach skał i schowana za ukwiałami, że dostrzec umieją ją tylko bardzo spostrzegawczy goście.

Na końcu trasy zwiedzania znajduje się odkryty basen z rajami. Miejsce to nosi nazwę "głaskarni" płaszczek, ponieważ przygotowano je specjalnie z myślą o osobach, które pragnęłyby zanurzyć ręce w słonej wodzie i dłońmi dotknąć przepływających zwierząt. W tym miejscu WOLNO głaskać płaszczki, które pływają wzdłuż ścianek basenu i często wynurzają się na powierzchnię, wystawiając swoje śmieszne dziubki ponad lustro wody. Uważać trzeba tylko na położenie kolca na ogonie - jeśli jest w pozycji poziomej, wszystko jest w porządku. Jeśli odchylony jest pionowo, lepiej chwilę wstrzymać się z czułościami.


Wszystkie zdjęcia prezentowane obok wykonane zostały w Budapeszteńskim Oceanarium.Adres:
Oceanarium - Tropicarium
1077 Budapeszt, Nagytétényi ut. 37-45
Informacja tel.: 424-30-50
Rezerwacja tel.: 424-30-53

Godziny otwarcia:
1 maj - 30 wrzesień: 10.00-20.00 w dni powszednie, do 21.00 w weekendy
1 październik - 30 kwiecień: 10.00-20.00

Ceny biletów: (2005r.)
Dorośli: 1700 Ft
Dzieci i emeryci: 1000 Ft
Grupy dorosłych pow. 15 osób: 1400 Ft za os.
Grupy emerytów i młodzieży 14-18 lat: 1000 Ft za os.
Grupy dzieci w wieku 4-14 lat: 900 Ft za os.
Przewodnik w jęz. angielskim: 8000 Ft za grupę

Rekin

Rekin

Ryby tropikalne

Ryby tropikalne

Ryby tropikalne

Ryby tropikalne

Raje

Głaskanie płaszczek

©2001 Csirke